Visoki krvni pritisak i značaj zdravih krvnih sudova
Visoki krvni pristisak ili hipertenzija je bolest kod koje je pritisak krvi na zidove krvnih sudova, trajno veći od 140/90 mmHg. Zbog toga što oštećuje krvne sudove i doprinosi ubrzanom razvoju ateroskleroze, visoki krvni pritisak glavni je faktor rizika za razvoj bolesti srca i krvnih sudova.
procenjuje se da svaka treća osoba ima povećan rizik zbog visokog krvnog pritiska
Simptomi i posledice visokog krvnog pritiska
Zbog nepostojanja klasičnih simptoma, visoki krvni pritisak se pretežno dijagnostikuje sa 5 godina zakašnjenja, sa pojavom komplikacija, pa ga je zbog toga potrebno kontrolisati pre 40 godine života, bez obzira na zdravstveno stanje, a sve iz razloga da bi se na vreme smanjio rizik od posledica koje proističu iz negativnog uticaja te bolesti na funkciju krvnih sudova, te istovremeno sprečio razvoj bolesti.
Vrtoglavice, omaglice, zujanje u ušima, pritisak u glavi, crvenilo u licu, lupanje srca ili krvarenja iz nosa, su simptomi koji mogu i ne moraju da ukazuju na visoki krvni pritisak, ali ukazuju na potrebu da se kontroliše krvni pritisak.
Optimalan | < 120 / < 80 mmHg
Normalan | 120-129 / 80-84 mmHg
Granično normalan | 130-139 / 85-89 mmHg
I. stepen hipertenzije | 140-159 / 90-99 mmHg
II. stepen hipertenzije | 160-179 / 100-109 mmHg
III. stepen hipertenzije | > 180 / > 110 mmHg
Ako je vaš krvni pritisak 140/90, brojka 140 pokazuje pritisak krvi na zidove krvnih sudova, kada srce kuca (sistolni pritisak), dok brojka 90 pokazuje pritisak krvi na zidove krvnih sudova između otkucaja srca, kada se srce opušta (dijastolni pitisak).
Posledice neregulisanog krvnog pritiska su zadebljanje i slabljenje srčanog mišića, dalji rast krvnog pritiska tokom vremena, aritmija, zastoj bubrega, oštećenje vida, angina pektoris, moždani ili srčani udar
Da li su žene zaštićenije?
Žene tokom života prolaze kroz brojne promene, kao što su trudnoća, menopauza i hormonske promene. Kada govorimo o visokom krvnom pritisku, većina obolelih su muškarci, ali to se menja kada žene uđu u menopauzu. Tada se njihov rizik povećava i broj obolelih žena premašuje broj obolelih muškaraca. Više o menopauzi i njenom uticaju na zdravlje kardiovaskularnog sistema pročitajte ovde.
Podela visokog krvnog pritiska prema uzrocima
Postoje dva oblika visokog krvnog pritiska: primarna i sekundarna hipertenzija.
Primarna hipertenzija je visoki krvni pritisak koji se razvija godinama. Pretežno se otkriva u uznapredovaloj fazi i čini oko 90% slučajeva visokog krvnog pritiska. Službeni uzrok je nepoznat, jer svi mehanizmi koji regulišu krvni pritisak u nekoj meri zakazuju u svojoj funkciji pa je zbog toga teško precizno definisati uzrok. Većina ljudi s ovom vrstom hipertenzije ima manje elastične krvne sudove što doprinosi poremećaju, jer otežava normalno funkcionisanje organa koji učestvuju u regulaciji krvnog pritiska, odnosno srca, krvnih sudova i bubrega.
Sekundarna hipertenzija čini oko 10% slučajeva visokog krvnog pritiska i za razliku od primarne hipertenzije javlja se iznenada i poznatog je uzroka. U većini slučajeva, nastaje kao posledica bolesti bubrega pri čemu je stenoza ili suženje krvnih sudova koji dovode krv u bubrege, najčešći uzrok. Veoma retko, sekundarna hipertenzija može da se pojavi i kao posledica hormonskih poremećaja ili kao nuspojava određenih lekova.
Zašto su zdraviji krvni sudovi preduslov za regulaciju krvnog pritiska
Visoki krvni pritisak i ateroskleroza međusobno su povezane bolesti koje se otkrivaju u uznapredovalim fazama pa je saglasno tome, lako doći do zaključka, da na visoki krvni pritisak ne možemo uspešno da delujemo, ako ne delujemo na aterosklerozu.
Što su krvni sudovi elastičniji, dotok krvi do svih organa i delova tela je normalniji, što je od presudne važnosti i doprinosi boljem radu sistema za regulisanje krvnog pritiska. Osim toga, na taj način štitimo svoje zdravlje od posledica ateroskleroze.
Ako uzmemo u obzir da se visoki krvni pritisak pretežno dijagnostikuje sa 5 godina zakašnjenja i ako tome pridodamo podatak da nakon dijagnostikovanja i započinjanja sa terapijom, prema mišljenju stručnjaka, samo mali broj pacijenata ima dobro regulisan krvni pritisak, tada se postavlja pitanje: Šta je visoki krvni pritisak učinio krvnim sudovima pre dijagnostikovanja i da li ste sprečili dalji razvoj bolesti?
u Srbiji svaka druga osoba umire od bolesti srca i krvnih sudova. Glavni krivac za takvu statistiku je ateroskleroza.
Važno je voditi brigu o zdravim životnim navikama, ograničiti unos soli i kretati se, ali to je samo deo formule. Drugi deo formule je briga o zdravlju krvnih sudova.
Strauss kapi
Imajući u vidu značaj zdravlja krvnih sudova, odlično rešenje za regulaciju krvnog pritiska su Strauss kapi. Reč je o klinički dokazanom, prirodnom proizvodu koji od 1980. godine pruža celovitu podršku kardiovaskularnom sistemu:
- čiste krvne sudove od aterosklerotskog plaka
- doprinose normalnoj elastičnosti krvnih sudova
- snižavaju krvni pritisak
- podstiču normalnu cirkulaciju
- doprinose normalnom radu srca
- regulišu nivo masnoća u krvi
Često je pitanje da li se Strauss kapi mogu koristiti uz propisane lekove za visok krvni pritisak. Odgovor je da. Strauss kapi možete slobodno koristiti uz sve vrste lekova koji su propisani za lečenje visokog krvnog pritiska. Za više informacija, kontakt možete da pronađete ovde.
Ako želite da saznate više informacija o Strauss kapima, posetite WEB STRANICU, a ako vas zanima gde u Srbiji možete da kupite Strauss kapi, spisak apoteka i prodajnih mesta možete pronaći OVDE.