Moždani udar: Znakovi upozorenja koje ne smete da zanemarite

Moždani udar: Znakovi upozorenja koje ne smete da zanemarite

Moždani udar je odumiranje nervnih ćelija u mozgu kao posledica poremećaja moždane cirkulacije i nedovoljnog snabdevanja krvlju zahvaćenih delova mozga. Navedeno se manifestuje poremećajem funkcija kojima ti delovi mozga upravljaju. Moždani udar nastupa trenutno i zahteva hitnu medicinsku intervenciju, u suprotnom može ostaviti ozbiljne zdravstvene posledice ili dovesti do smrti.

više od 50% pacijenata sa moždanim udarom stiže u bolnicu kada je prekasno za intervenciju. Reagujte na vreme.

Koji je uzrok moždanog udara?

Moždani udar može biti ishemijski i hemoragijski. Ishemijski moždani udar (85% slučajeva) uzrokovan je začepljenjem krvnog suda, koji snabdeva mozak krvlju, zbog ugruška ili tromba koji je najčešće nastao kao posledica ateroskleroze odnosno pucanja aterosklerotskog plaka. Hemoragijski moždani udar (15% slučajeva) uzrokovan je puknućem krvnog suda u mozgu. Ovo je lošija varijanta moždanog udara koja najčešće nastaje zbog krutih i manje elastičnih krvnih sudova kao posledica ateroskleroze. Ređe, može da nastane i kao posledica puknuća aneurizme.

Što povećava rizik od moždanog udara?

1. Visoki krvni pritisak – neregulirani krvni pritisak >140/90 mmHg oštećuje krvne sudove, dovodi do razvoja ateroskleroze i povećava rizik od puknuća aterosklerotskog plaka. Zbog navedenog i učestalosti u opštoj populaciji, vodeći je faktor rizika za moždani udar.
2. Atrijalna fibrilacija – zbog nepravilnih otkucaja, dolazi do nakupljanja krvi u srcu, što za posledicu može da ima stvaranje tromba i moždani udar. Osobe sa atrijalnom fibrilacijom, imaju 3-5 puta veću mogućnost da dobiju moždani udar.
3. Dijabetes – povišen nivo šećera u krvi utiče na zdravlje krvnih sudova na isti način kao i visoki krvni pritisak. Zbog uticaja ove bolesti na zdravlje krvnih sudova, osobe obolele od dijabetesa imaju niže ciljne vrednosti krvnog pritiska i LDL holesterola od ostalih. Ciljane vrednosti za krvni pritisak su < 130/80 mmHg, a za LDL holesterol < 2,59 mmol/l.
4. Povišene masnoće u krvi – LDL holesterol >3.0 mmol/l i trigliceridi >1.7 mmol/l predstavljaju rizik za razvoj ateroskleroze.
5. Dob – kako starimo, krvni sudovi postaju manje elastični. Stres, povremene loše životne navike, godinama utiču na funkciju krvnih sudova i doprinose razvoju ateroskleroze.

Simtomi moždanog udara mogu biti različiti

Simptomi moždanog udara kod žena i muškaraca u većini slučajeva su slični međutim kod žena mogu da se pojave atipični simptomi koji često nisu prepoznati kao simptomi moždanog udara zbog čega pravovremena reakcija često izostane.

Simtomi moždanog udara

Simptomi moždanog udara kod muškaraca i žena

  • utrnulost ili oduzetost lica, ruke ili noge, obično jedne strane tela
  • potpuna nemogućnost ili otežano izgovaranje reči
  • potpuno nerazumevanje govora druge osobe
  • naglo zamagljenje ili gubitak vida na jednom ili oba oka
  • nagla i jaka glavobolja bez jasnog uzroka
  • gubitak ravnoteže, vrtoglavice, nesigurnost i zanošenje u hodu

Dodatni simptomi moždanog udara kod žena

  • opšta slabost
  • dezorjentisanost
  • problemi sa pamćenjem
  • neobičan umor
  • mučnina ili povraćanje

Upozoravajući znaci

Moždanom udaru ponekad prethode upozoravajući znaci, u vidu prolaznih simptoma, koji su indentični simptomima moždanog udara, ali su kraćeg trajanja i povuku se unutar 5-20 minuta bez ikakvih posledica. To stanje se naziva prolazni ishemijski napad ili „mali moždani“.

1 od 3 osobe koje dožive „mali moždani“ oko godinu dana kasnije dožive moždani udar sa ozbiljnijim posledicama.

Važno je naglasiti da stupanjem u menopauzu, rizik od moždanog udara kod žena postaje veći. Menopauzu prate brojne promene koje utiču na kardiovaskularno zdravlje zbog čega je potrebno zaštititi se na vreme i time smanjiti rizik od negativnih ishoda. Pročitajte više o ovoj temi ovde

Lečenje

Nakon dolaska u bolnicu, primarno je da se omogući protok krvi ili ukoliko se radi o hemoragijskom udaru, da se zaustaviti krvarenje, sve sa ciljem da se ćelije mozga vrate u normalnu funkciju i da se umanje komplikacije. Neki slučajevi zahtevaju operaciju, a kod nekih je dovoljna terapija protiv zgrušavanja krvi, kako bi se tromb razbio i smanjio rizik od nastanka budućih.

Istraživanja pokazuju da 1 od 4 osobe u roku od 5 godina ponovo dožive moždani udar, pa zbog toga lekar na osnovu zdravstvenog stanja pacijenta ocenjuje rizik od pojave novog moždanog udara i pristupa lečenju i rehabilitaciji.

Posledice moždanog udara zavise od pogođene oblasti i od  veličine oštećenja. Procenjuje se da ⅔ preživelih, žive sa nekim oblikom neurološkog oštećenja, dok ⅓ trajno zavise od tuđe nege i pomoći.

Kao što smo na početku pomenuli, moždani udar najčešće nastaje kao posledica ateroskleroze na čiji razvoj utiče visoki krvni pritisak, dijabetes i druga zdravstvena stanja navedena u članku. Ateroskleroza se razvija neravnomerno na krvnim sudovima, a upravo to neravnomerno stvaranje aterosklerotskog plaka ukazuje da je, osim promene u načinu života i biranja zdravijih opcija, važno da se starate i o zdravlju krvnih sudova. Njihova prohodnost i elastičnost su ključ zdravlja i kvaliteta života. Više o aterosklerozi i najčešćim nejasnoćama u vezi sa ovom bolešću možete pročitati ovde

oko 80% moždanih udara može se sprečiti

Preuzmite kontrolu nad svojim zdravljem

Što su krvni sudovi zdraviji, to je protok krvi optimalniji i sistem zaštićeniji.

Da bi aktivna briga o vašem zdravlju tekla glatko, u tome vam mogu pomoći Strauss kapi. Reč je o klinički dokazanom, prirodnom proizvodu koji od 1980. godine pruža celovitu podršku kardiovaskularnom sistemu.

Strauss kapi za normalan rad srca
  • čiste krvne sudove od aterosklerotskog plaka
  • podstiču normalnu cirkulaciju
  • utiču na nivo masnoća u krvi
  • regulišu visok krvni pritisak
  • doprinose normalnom radu srca

Zaštitite svoje zdravlje i kvalitet života. Više informacija o Strauss kapima pronađite na WEB STRANICI, a ako vas zanima gde u Srbiji možete da ih kupite, OVDE možete da pronađete spisak apoteka.

Pročitajte više:

Možda će vas zanimati i ovo: