Koronarna bolest srca: Tiha opasnost koje mnoge žene nisu svesne

Koronarna bolest srca: Tiha opasnost koje mnoge žene nisu svesne

Koronarna bolest srca prvi je uzrok smrti žena u Srbiji i svetu. Otprilike tri puta više žena umire od koronarne bolesti srca nego od raka dojke. Čak i kod žena s rakom dojke, umiranje od koronarne bolesti srca vodeći je uzrok smrti.

Koronarna bolest srca naziv je za grupu bolesti koje nastaju kao posledica nakupljanja većih ili manjih količina aterosklerotskog plaka na zidovima koronarnih arterija. To dovodi do potpunog ili smanjenog protoka krvi kroz krvne sudove koji snabdevaju srce krvlju.

Iako žene od koronarne bolesti srca umiru više nego muškarci, rak dojke je i dalje najpoznatija „ženska bolest“. Prema istraživanju koje je sprovedeno 2012. godine u Sjedinjenim Američkim Državama samo 56% žena je svesno opasnosti i činjenice da je koronarna bolest srca vodeći uzrok smrti za žene.

Taj nedostatak svesti i znanja ima vrlo stvarne posledice. Žene koje dožive srčani udar imaju veću verovatnoću da će pogrešno shvatiti simptome i odložiti traženje lekara. Prema Izvještaju Kanadske fondacije za srčani i moždani udar za 2018. godinu, čak 78% žena nije prepoznalo prve znakove srčanog udara.

Razlike između muškaraca i žena

Potrebno je istaći razliku u simptomima. Dok neke žene koje dožive srčani udar mogu da osete jak bol u grudima, kod mnogih drugih taj simptom izostane uz pojavu puno suptilnijih simptoma poput nedostatka daha, nelagodnosti u rukama, vratu i vilici, znojenja ili mučnine. Iako su ovi simptomi prilično česti kod žena, još uvek se nazivaju “atipičnim”, što indirektno sugeriše da žensko iskustvo nije normalno. Ali, oni su normalni za žene.

Proces formiranja aterosklerotskog plaka drugačiji je kod žena nego muškaraca. Dok je kod muškaraca aterosklerotski plak lokalizovan kod žena on je raspoređen ravnomerno duž zida pa je teško utvrditi da li se radi o genetski užim aterijama ili je suženje nastalo zbog plaka. Osim toga, žene sa dijabetesom imaju 44% veći rizik za razvoj koronarne bolesti srca od muškaraca.

A razlike su evidentne i u anatomiji. S obzirom na manju veličinu tela, žene imaju manje srce i arterije od muškaraca. To je povezano s većom smrtnošću tokom operacija aortokoronarnog bajpasa (bypass). Manje arterije problematične su i za dijagnostičke tehnike poput elektrokardiograma (EKG) i koronarnog angiograma (rendgenski snimanje srčanih arterija) koje bi trebalo da dijagnostikuju bolest.

Nažalost, rizik od koronarne bolesti srca, kao i srčanog i moždanog udara je još uvijek potcjenjen jer se smatra da su žene zaštićene hormonskim statusom međutim potrebno je istaći da je on niži samo u fertilnoj dobi dok se ulaskom u menopauzu on izjednačava sa rizikom kod muškaraca.

Nedovoljno istražene, prepoznate i lečene

Tek u poslednjih desetak godina, kardiovaskularne bolesti kod žena doživele su poseban interes. Prethodna naučna istraživanja obuhvatala su uglavnom mušku populaciju, a danas se zna da se rezultati tih istraživanja ne mogu u potpunosti primeniti na žene zbog njihovih razlika u biologiji, anatomiji i faktorima rizika. Trudnoća, menopauza i hormonale promene tokom života samo su neki od brojnih faktora koji utiču na kardiovaskularno zdravlje žena. Na primer, skoro trećina žena koje su doživele srčani udar imale su neki poremećaj u trudnoći, poput gestacijskog dijabetesa, preeklampsije ili hipertenzije.

Kardiovaskularne bolesti kod žena imaju svoje specifičnosti, a da bi se stvari promenile potrebno je primeniti nova znanja u dijagnostici i lečenju kako bi se ženama omogućila što sigurnija i kvalitetnija zdravstvena zaštita.

Kako smanjiti rizik?

Smanjite stres. Emocionalni stres može biti jednako važan faktor rizika za zdravlje srca kao i pušenje, jer aktivira proces u mozgu koji može da rezultira razvojem upalnih procesa u krvnim sudovima (The Lancet, January 2017).

Važna je i prevencija, ali ona pravovremena pre pojave bilo kakvih simptoma bolesti ili faktora rizika koji utiču na zdravlje krvnih sudova, poput povišenih masnoća u krvi, krvnog pritiska i dijabetesa. Kontrolišite svoje zdravlje oko 40-te godine života, jer navedeni faktori rizika nemaju simptome pa se veoma često otkrivaju kada su već ostavili trag na krvnim sudovima.

Strauss kapi

Takođe, s pojavom prvih simptoma bolesti ili navedenih faktora rizika vrlo je važno uticati i na krvne sudove, njihovu prohodnost i elastičnost, a ne uticati na sistem polovično. Samo na takav način možete sa sigurnošću poboljšati i očuvati zdravlje svog srca i krvnih sudova. U tome vam mogu pomoći Strauss kapi jer se radi o klinički dokazanom prirodnom proizvodu koji od 1980. godine pomaže ljudima o čemu postoje brojna svedočenja zadovoljnih korisnika.

Strauss kapi za normalan rad srca
  • čiste krvne sudove od aterosklerotskog plaka
  • podstiču normalnu cirkulaciju
  • utiču na nivo masnoća u krvi
  • snižavaju krvni pritisak
  • doprinose normalnom radu srca

Pomozite vašem srcu i krvnim sudovima na vreme. Za više informacija o Strauss kapima posetite WEB STRANICU, a ako želite da znate gde možete da kupite Strauss kapi u Srbiji, popis apoteka pronađite OVDE.

Pročitajte više:

Možda će vas zanimati i ovo: