4 načina za poboljšanje cirkulacije

4 načina za poboljšanje cirkulacije

Kako bi naš organizam dobio sve hranjive sastojke potrebne za normalno funkcionisanje, o tome brine naš kardiovaskularni sistem. Odgovoran je za protok krvi i kiseonika bez kojeg naše telo ne bi moglo da funkcioniše. Kada je u određenom delu tela protok krvi smanjen, u perifernim delovima kao što su ruke i noge, javljaju se simptomi loše cirkulacije. Setite se koliko puta su vam stopala bila hladna pa ste pomislili da je za to kriva vaša cirkulacija. To je najčešći simptom koji ukazuje na lošiju prokrvljenost krvnih sudova.

Neki od prvih simptoma svakako su hladne ruke i noge, a često se javlja i otok oko zglobova zbog zadržavanja vode. Često se javljaju grčevi i peckanje ili tup bol u listovima tokom hodanja. Loša cirkulacija utiče i na kožu koja menja boju pa je sklonija povredama i ranama koje sporo zarastaju. Neki simptomi su ređi od drugih, ali to ne znači da se ne mogu pojaviti i kod vas. Zato je lošu cirkulaciju važno shvatiti ozbiljno. Mnogi na lošu cirkulaciju gledaju kao stanje sa kojim moraju da žive, ne znajući da se u pozadini mogu kriti uzroci na koje je moguće delovati.

Uzroci loše cirkulacije

Kada govorimo o lošoj cirkulaciji, najčešće govorimo o njenim simptomima koje je, naravno, važno lečiti. Međutim, ono na šta je potrebno da obratimo pažnju svakako su uzroci ovog stanja kako bismo došli do srži problema. Loša se cirkulacija ne javlja sama od sebe, ona je rezultat naših životnih i prehrambenih navika, stresa i nedovoljne količine kretanja. Veoma je važno da se krećemo već danas i da tu naviku negujemo ceo život. Naše telo pamti, a izostanak kvalitetnih životnih navika malo po malo narušava zdravlje krvnih sudova što rezultira simptomima koje većina ljudi počne da primećuje oko 50. godine života.

Slaba cirkulacija u nogama

Važnost zdravlja krvnih sudova

Kada govorimo o zdravlju krvnih sudova, mislimo na njihovu elastičnost koja je veoma važna kako bi krv slobodno cirkulisala telom. Krvni sudovi se sa svakim otkucajem srca šire i skupljaju i tako pomažu vašem srcu. Slabljenjem elastičnosti sudova, smanjuje se i mogućnost cirkulisanja krvi kroz telo. Kod lečenja simptoma loše cirkulacije, potrebno je posvetiti pažnju krvnim sudovima kako bi efikasno delovali na problem i zaštitili svoje zdravlje.

Uticaj plaka na elastičnost krvnih sudova

U većini slučajeva, glavni razlog loše prokrvljenih sudova je nakupljanje aterosklerotskog plaka. Reč je o masnim naslagama koje se s vremenom gomilaju i tako utiču na elastičnost krvnih sudova. Kada se plak tek pojavi, krvni sud više nije toliko elastičan i ne može da se širi i skuplja kao pre. To vodi do slabe cirkulacije, rasta krvnog pritiska i umaranja srca jer ono mora jače da kuca.

Tokom vremena plak može da počne da utiče na lumen krvnih sudova i tako predstavlja rizik od razvoja koronarne bolesti srca, kao i periferne arterijske bolesti. Važno je napomenuti da se plak u krvnim sudovima ne nakupi preko noći. Potrebne su godine da bi se nakupila količina plaka koja bi počela da utiče na lumen i da stvara problem, a visoki pritisak je jedan od faktora koji znatno ubrzava celi proces nakupljanja plaka u krvnim sudovima. Plak sam po sebi predstavlja i pretnju jer komadić može da se odlomi i da putuje krvotokom dok se, na primer, ne zaglavi u krvnom sudu koji snabdeva srce ili mozak krvlju i posledično dovede do srčanog ili moždanog udara.

Kako poboljšati cirkulaciju

Ljudsko telo je jedan veliki sistem u kojem je sve povezano. Odnos krvnih sudova i cirkulacije to odlično prikazuju. U nastavku vam donosimo četiri načina kako da već sada poboljšate svoju cirkulaciju, a time i zdravlje i kvalitet života. Savetujemo vam da isprobate i redovno pratktikujete sva četiri načina jer ćete najbolji efekat primetiti kombinovanjem svega što donosimo u nastavku.

#1 Promena životnih navika

Krećite se barem 30 minuta dnevno. Što se tiče vaše ishrane neka bude izbalansirana kako bi vaše telo dobilo hranjive materije koje su mu potrebne za funkcionisanje. Jedite mnogo voća i povrća (neka se vaša korpa šareni), integralne žitarice (ovas, heljda, integralni prininač, ječam), zdrave masti (npr. avokado, orašasti plodovi, riba, semenke suncokreta i lana) i proteine (meso, riba, jaja). Izbacite prženu i prerađenu hranu, smanjite unos jednostavnih ugljenih hidrata (slatkiši, testenina, pekarski proizvodi) koji uzrokuju nagle oscilacije šećera u krvi, izbacite unos sokova koji sadrže nezdrave šećere. I ne zaboravite da pijete dovoljnu količinu vode kako bi vaše telo ostalo hidrirano.

#2 Prestanak pušenja

Svesni smo da je ovo lakše reći nego učiniti, ali prestanak pušenja donosi mnoge benefite. Dim cigarete sadrži supstance koje pospešuju proces razvoja ateroskleroze. Kako smo već prethodno pomenuli, nakupljanjem plaka smanjuje se elastičnost krvnih sudova. Zato je za zdravlje krvnih sudova pušača izrazito važno da prestanu da puše.

#3 Kontrola stresa

Stres često teško izbegavamo, pogotovo kada je reč o situacijama i događajima koji su van naše kontrole. Pandemija je dobar pokazatelj takvog stresora koji je uticao na veliki broj ljudi. S druge strane, svakodnevica donosi razne situacije koje mogu biti više ili manje stresne. Jeste li znali da emocionalni stres može biti jednako važan faktor rizika kao i pušenje, jer aktivira proces u mozgu koji može da rezultira razvojem upalnih procesa u krvnim sudovima? Na vama je da kontrolišete svoju reakciju, koliko je to moguće, a time i nivo stresa kojem se izlažete. Osim što tako pozitivno utičete na svoje mentalno zdravlje, time direktno utičete i na to kako vaše telo reaguje kada ste pod stresom.

#4 Strauss kapi

Strauss kapi za normalan rad srca

Imajući na umu važnost prohodnosti i elastičnosti krvnih sudova, odlično rešenje za poboljšanje cirkulacije su Strauss kapi. Reč je o klinički dokazanom, prirodnom proizvodu koji od 1980. godine pomaže ljudima da osiguraju zdravlje svom kardiovaskularnom sistemu.

  • čiste krvne sudove od plaka i osiguravaju normalnu elastičnost
  • podstiču normalnu cirkulaciju
  • snižavaju krvni pritisak
  • doprinose normalnom radu srca
  • utiču na nivo masnoća u krvi

Više informacija o Strauss kapima pronađite na WEB STRANICI, a ako želite da znate gde se Strauss kapi mogu kupiti u Srbiji, kompletan popis apoteka pronađite OVDE.

Pročitajte više:

Možda će vas zanimati i ovo: