Zdravi smo onoliko koliko su zdravi naši krvni sudovi
Bolesti srca i krvnih sudova vodeći su uzrok smrti u Srbiji. Od njih svake godine umre oko 50 000 ljudi, a procenjuje se da će se ta brojka do 2030. godine povećati za više od 30%. Iz tog razloga, važno je govoriti o kardiovaskularnim bolestima i merama prevencije. Saznajte šta o tome kaže doktor Milan Dimitrijević.
Doktor Dimitrijević završio je Akademse specijalističke studije iz oblasti kardiologije. Već 15 godina radi u Domu zdravlja Zvezdara, ogranak Mirjevo. Načelnik je ogranka Mirjevo. Takođe, radi i u Savtovališu za dijebetes DZ Zvezdara.
Koji su najčešći problemi koji muče vaše pacijente?
U svakodnevnom radu pregledam veliki broj pacijenata. Bolesti od kojih se oni leče su zaista raznovrsne, ali se ipak može jasno primetiti da su neke od njih dominantne. Ovde pre svega mislim na kardiovaskularne bolesti, često udružene i sa dijabetesom. Pacijenti koji se kod nas leče su uglavnom starije dobi, pa bi se ovo moglo i očekivati. Ipak, postoji i mnogo drugih faktora koji ovome doprinose. To su pre svega način ishrane, fizička aktivnost, pušenje, stres i mnoge druge. Kao posledica ovoga često dolazi i do dalje komplikacije bolesti: infarkta miokarda, moždanog udara, periferne vaskularne bolesti…
Šta je glavni uzrok problema?
Kada se bolje osvrnemo, u osnovi svega je bolest krvnih sudova. Često se zato kaže: „Kakvi su ti krvni sudovi, takvo ti je i zdravlje“. Ovde se odmah nameće pitanje kako i na koji način mi možemo da na najbolji način pomognemo našim pacijentima da ne dođe do ovakvog razvoja događaja. Pre svega, treba se potsetiti da je za nastanak oštećenja na krvnim sudovima potrebno vreme. Nekada prođu godine, pa i decenije dok ne dođe do takvh promena (nastajanje ateroskelrozh plakova, smanjenje elestičnosi i prohodnosti arterija…) da pacijenti počnu da osećaju tegobe. Ako ovo znamo, onda je naša obaveza kao lekara, da na vreme sprečimo, ili makar usporimo ovakav razvoj događaja.
Kako sprečiti razvoj bolesti na vreme?
Moje iskustvo govori da je najbitinije razgovarati sa pacijentima i razviti poverenje. Odmah iza toga je rana dijagnostika. Uobičajeno je da ih savetujemo da promene životne navike: način ishrane, da uvedu umerenu fizičku aktivnost, ostave pušenje, da redovno uzimaju svoju terapiju. Međutim, pokazalo se da to nije dovoljno.
Često je potebno savetovati i različite suplemente, koji povoljno deluju na zdravlje krvnih sudova, pa samim tim i celog organizma. Za mene, kao lekara je dolazak Strauss kapi u Srbiju otvorilo nove mogućnosti kako u lečenju tako i u prevenciji stanja krvnih sudova i kardiovaskularnih bolesti.
Istakao bih da se radi o potpuno prirodnom proizvodu, koji je u upotrebi više decenija, a da je njegovo povoljno delovanje na krvne sudove klinički dokazano. One deluju pre svega na elastičnost krvnih sudova, smanjuju ateroskelrotske naslage, poboljšavaju cirkulaciju. Takođe smanjuju tegobe kod anginoznih napada.
Ipak ovde bih se osvrnuo na svoje lično iskustvo. Strauss kapi preporučujem svojim pacijentima proteklih nekoliko meseci i rezultati nisu izostali. Već posle mesec dana, oni su navodili da se osećaju odmornije, da se manje zamaraju, lakše podnose fizičko opterećenje, a tegobe koje su često osećali: kratak dah, nelagodnost u grudima, „teške noge“, su se u velikoj meri povukle ili smanjile. Navode da su mnogo raspoloženiji od kada koriste Strauss kapi. Ono što je takođe meni jako važno, niko nije prijavio bilo kakva neželjena dejstva ovog proizvida.
Sve nevedeno je ohrabrujuće kako za pacijenta tako i za lekare, da imaju u vidu ovaj proizvod u svojoj svakodnevnoj praksi, kod lečenja kardiovaskularnih bolesti, ali i kao suplement koji se slobodno može preporučiti i zdravim ljudima, u cilju sprečavanja nastanka oštećenja krvnih sudova.
Ako želite da saznate više o Strauss kapima, posetite WEB STRANICU, a ako vas zanima gde u Srbiji možete da kupite Strauss kapi, spisak apoteka i prodajnih mesta možete da pronađete OVDE.