Ne podcenjujte visoki krvni pritisak
Doktor Nikola Šutonja završio je akademske specijalističke studije iz oblasti kardiologije. Već 15 godina radi u Domu zdravlje Zvezdara, ogranak Mirjevo, kao specijalista opšte medicine. Pročitajte šta ima da kaže na temu visokog krvnog pritiska i šta preporučuje pacijentima u pogledu prevencije i lečenja.
Šta je visoki krvni pritisak?
Visoki krvni pritisak se dijagnostikuje kada su kod pacijenta utvrđene vrednosti krvnog pritiska, trajno veće od 140/90 mmHg. Kod pacijenata koji boluju od dijabetesa, taj broj je niži i iznosi 130/80 mmHg. Zbog izostanka simptoma, visoki krvni pritisak se često otkriva sa zakašnjenjem, odnosno sa pojavom prvih komplikacija. Potrebno je naglasiti da visoki krvni pritisak narušava zdravlje krvnih sudova, što dovodi do razvoja bolesti i pojave novih dijagnoza, uključujući srčani i moždani udar.
U Srbiji, svaka druga osoba boluje od visokog krvnog pritiska, a polovina obolelih nije adekvatno lečena i ne postiže ciljane vrednosti krvnog pritiska.
Prema navedenom statističkom podatku možemo da vidimo, da je visoki krvni pritisak zdravstveni problem na nacionalnom nivou, koji treba da se shvati ozbiljno i da se ljudi informišu, kako bi sačuvali svoje zdravlje i kvalitet života. Biti proaktivan važan je korak, a to znači da utičemo na faktore koje možemo da kontrolišemo i isto tako da se staramo o zdravlju krvnih sudova. Tu bih pomenuo prehrambene i životne navike i svakodnevni stres.
Koga sve pogađa visoki krvni pritisak?
Najčešće se povišeni krvni pritisak dijagnostikuje u 40-im godinama života, mada se u poslednje vreme sve češće javlja i kod mlađe populacije. Mnogi pacijenti koji dolaze, već imaju razvijene bolesti srca i krvnih sudova, koje prate simptomi kao što su: preskakanje srca, bol u grudima i nedostatak daha.
Savetujem da se sa merenjem krvnog pritiska počne još u mlađim danima. Na taj način imamo mogućnost da pravovremeno reagujemo i sprečimo dalje komplikacije. Merenje krvnog pritiska kod kuće i vođenje dnevnika, najbolji je početak.
Merenje krvnog pritisaka kod kuće
- 2 puta dnevno, ujutro i uveče
- 30 minuta pre merenja, izbegavajte fizičku aktivnost, kofein i pušenje
- Par minuta pre merenja sedite na stolicu i umirite se
- Postavite ruku u ravni sa srcem na sto i stavite manžetnu 2.5cm iznad lakatne jame
- Izmerite pritisak i zapišite izmerene vrednosti
- Ponovite merenje nakon 2 minuta
- Upišite prosečnu vrednost merenja u dnevnik
- 3 dana su idealan okvir da bi se dobio uvid u realnu visinu krvnog pritiska
Ako postoji sumnja da pacijent ima problema sa krvnim pritiskom, nošenje holtera je još jedan metod, istovremeno i najpouzdaniji. Za navedeno, treba da se obratite svom lekaru. Holter je uređaj koji meri krvni pritisak pacijenta koji ga nosi, tokom 24 časa.
Ukoliko se na sledećem pregledu kod vašeg lekara na osnovu svih vaših nalaza utvrdi da bolujete od visokog krvnog pritiska, važno je da što pre započnete sa adekvatnim lečenjem.
Cilj je da se spreči dalje narušavanje zdravlja krvnih sudova i posledica koje iz toga proizilaze. Jedne od najčešćih su zadebljanje i slabljenje srčanog mišića, ali tu su i ostale kardiovaskularne bolesti koje mogu dovesti do daljih zdravstvenih komplikacija.
Koji je uzrok visokog krvnog pritiska i kako ga lečiti?
U većini slučajeva, uzrok visokog krvnog pritiska je nepoznat, ali činjenica da narušava zdravlje krvnih sudova, ukazuje koliko je važno starati se za njihovo zdravlje. Povišeni pritisak oštećuje krvni sud koji vremenom postaje sve manje elastičan i prohodan, proces zvan ateroskleroza. Smanjena funkcionalnost krvnog suda, otežava ne samo optimalan dotok krvi u organe nego i funkcionisanje organa koji učestvuju u regulaciji pritiska kao što su srce i bubrezi.
Kada govorimo o lečenju povišenog krvnog pritiska, terapija lekovima je često potrebna, ali da bi ona bila delotvorna, potrebna je međusobna saradnja lekara i pacijenta. Jako mali broj pacijenata koji uzimaju terapiju ima regulisan pritisak, što znači da bolest i dalje narušava zdravlje i kvalitet života. Svaki pacijent koga primim, ima svoje zdravstvene probleme i jako često već ranije postavljene dijagnoze (šećer, koronarna bolest…) koje prati terapija. Individualni pristup svakom od njih, jako je važan u uspostavljanju prave terapije.
Osim propisane terapije, pacijentima dajem savete o životnim i prehrambenim navikama, ali vremenom sam shvatio da to nije dovoljno u lečenju povišenog pritiska. Veća briga za zdravlje krvnih sudova, neophodan je dodatak u poboljšanju kvaliteta života, da bi lečenje dobilo svoj pravi efekat i bilo uspešno.
U tu svrhu ja svojim pacijentima preporučujem Strauss kapi. Klinički su dokazan prirodni proizvod koji pomaže ljudima da poboljšaju svoje zdravlje i zaštite se od posledica ateroskleroze. Strauss kapi dovode do bolje prohodnosti i elastičnosti krvnih sudova, zahvaljujući čemu se postiže normalan dotok krvi i na taj način deluje na sisteme organa koji regulišu krvni pritisak. Pacijenti koji su ih koristili, bolje su se osećali i bili fizički aktivniji, dok je kod najvećeg broja njih, došlo do stabilizacije krvnog pritiska i smanjenja pratećih simptoma aritmije.
Strauss kapi se mogu slobodno koristiti sa svim vrstama lekova za lečenje visokog krvnog pritiska. Isto tako, kod pacijenata koji koriste veliki broj lekova, a takvih u svakodnevnoj praksi ima dosta, nije došlo ni do kakve negativne interakcije sa Strauss kapima.
Na osnovu dostupnih podataka i mog lekarskog iskustva, ovakvi podaci unose optimizam ne samo meni kao lekaru, nego i pacijentima, koji sada imaju proizvod koji zaista može da im pomogne i da im olakša svakodnevicu, ujedno i život.
Ako želite da saznate više o Strauss kapima, posetite WEB STRANICU, a ako vas zanima gde u Srbiji možete da kupite Strauss kapi, spisak apoteka i prodajnih mesta možete da pronađete OVDE.